Presentation of the book "On Respecting and Guaranteeing Human Rights" by the President of China was held in Tashkent
August 19, 2025. 15:34 • 2 min
• 983
TASHKENT, August 19. /Dunyo IA/. Today, the President of the People's Republic of China Xi Jinping's book "On Respecting and Guaranteeing Human Rights", first published in the Uzbek language, was presented in Tashkent, reports Dunyo IA correspondent.
The event was organized by the Chinese Society for the Study of Human Rights, the National Center of Uzbekistan for Human Rights and the Embassy of the PRC in our country.
The presentation of the book was attended by the permanent member of the People's Political Consultative Council of the National Committee of China of the 14th convocation, Deputy Chairman of the Commission for National and Religious Affairs, Executive Vice President of the Chinese Society for the Study of Human Rights Jian Jianguo, Director of the National Center of Uzbekistan for Human Rights Akmal Saidov, Ambassador of China to Uzbekistan Yu Jun, the Vice President of the Chinese Department for the Publication and Distribution of Literature in Foreign Languages Yu Tao, representatives of the diplomatic corps, scientific and academic circles, government bodies, public organizations, the media, as well as experts in the field of human rights from China and Uzbekistan.
In their speeches, the speakers noted the importance of the book "On Respecting and Guaranteeing Human Rights" as an authoritative source revealing China's conceptual approaches to human rights protection. It was noted that the publication of this book in Uzbek will open up new opportunities for the mutual exchange of scientific knowledge, deepening interstate dialogue, and expanding humanitarian cooperation.
At the end of the event, guests and participants were presented with the Uzbek edition of the book "On Respecting and Guaranteeing Human Rights" by the President Xi Jinping of the People's Republic of China.