Adviser to the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with the UNDP Resident Representative
TASHKENT, June 8. /Dunyo IA/. The Adviser to the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Munira Aminova held a meeting today with the Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) Akiko Fujii, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the parties discussed prospects for further expanding cooperation, with particular emphasis on the introduction of modern digital solutions, the improvement of consular services, and the development of cooperation in the field of innovative technologies.
Following the talks, the sides reaffirmed their mutual interest in further deepening the partnership and implementing joint initiatives in priority areas.