Delegation of Uzbekistan meets with Deputy Chief Minister of Telangana State of India
DELHI, June 8. /Dunyo IA/. Abdulla Azizov, Director of the Agency for the Development of the Medical and Pharmaceutical Industry of Uzbekistan, met with Mallu Bhatti Vikramarka, Deputy Chief Minister of Telangana State, during his working visit to India, reports Dunyo IA correspondent.
During the event, the parties discussed prospects for further strengthening mutual cooperation in the fields of healthcare, pharmaceuticals, investment, and industrial development, as well as issues regarding expanding the partnership between Uzbekistan and Telangana State.
The meeting was also attended by the Ambassador of Uzbekistan to India, Sardor Rustambaev, who invited Mallu Bhatti Vikramarka to participate in the 5th Tashkent International Investment Forum.
Following the meeting, the sides confirmed their interest in developing a multifaceted partnership and implementing joint initiatives.