May 13, 2026. 14:25 • 2 min
KYIV, May 13. /Dunyo IA/. An article dedicated to the 26th International Exhibition of Textile and Fashion Industries “TextileExpo Uzbekistan 2026”, taking place on May 13–15th in Tashkent, has been published on the Ukrainian state online platform for entrepreneurs “Diia.Business”, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes that “TextileExpo Uzbekistan” is one of the region's leading international platforms for the textile and fashion industry and a key professional event within “Tashkent Textile Week”. It is emphasized that the exhibition plays an important role in developing the textile sector of Uzbekistan, expanding the export potential of domestic producers and strengthening international cooperation.
The author of the article draws attention to the wide international participation in the exhibition. Along with Uzbek companies, representatives from China, India, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and other Central Asian countries are participating in the event.
The article also highlights the main areas of the exhibition, covering the entire textile production chain - from raw materials and fabrics to finished products and modern equipment. A special emphasis is placed on the opportunities for promoting Uzbek products to foreign markets, including through the use of the trade advantages of the European Union's GSP+ status.
It is reported that within the framework of the exhibition, an international textile conference, B2B meetings, business tours, factory visits, fashion shows and educational events dedicated to branding, certification, sustainable development, and current industry trends have been organized.
As emphasized in the publication, “TextileExpo Uzbekistan” serves not only as the country's largest industry event, but also as an important tool for stimulating economic growth and increasing the competitiveness of Uzbekistan's textile industry.