Two-Day official visit of President of Uzbekistan to Belarus concludes
ТАSHKENT, July 9. /Dunyo IA/. Today, official visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Belarus has concluded, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, at the capital's airport, the distinguished guest was seen off by President of Belarus Alexander Lukashenko.
During the visit, President Shavkat Mirziyoyev held talks with his Belarusian counterpart in a restricted format and with the participation of the official delegations.
Leaders advocated further developing political dialogue and strengthening inter-parliamentary cooperation. The parties reaffirmed their firm commitment to the long-term development of a multifaceted partnership and considered new project initiatives in priority areas.
Following the talks, Presidents signed a Declaration on establishing a strategic partnership, and in their presence, a number of bilateral documents were also exchanged.
In statements to the media, it was noted with satisfaction that the official visit had become a historic event in the development of Uzbek-Belarusian relations and marked the beginning of a new chapter in strengthening interstate cooperation.