Iran Rejects Reports of Extension to Ceasefire Agreement with US, Says “There Is Nothing to Extend”
TEHRAN-WASHINGTON, August 12. /Dunyo IA/. Iran and the United States have not discussed extending their ceasefire agreement, a senior Iranian source told Reuters, reports Dunyo IA correspondent.
According to the Iranian source, Tehran believes the 60-day period stipulated in the agreement never effectively began. “There is no talk of an extension because, from Iran’s perspective, there is no period that began and therefore nothing to extend,” the source said.
The statement came after Turkiye’s Anadolu agency, citing Pakistani sources, reported that Tehran and Washington had allegedly agreed to extend the 60-day ceasefire provided for under an interim agreement reached in June.
According to the Iranian source, the US violated the agreement 48 hours after it was reached and withdrew from it several days later. The source said mediators are currently discussing the possibility of Washington returning to the agreement and defining a timeframe for fulfilling its commitments, but there has been no progress on the issue so far.
The June agreement provided for an end to military operations on all fronts and a 60-day period to reach a final agreement concerning Iran. Its conditions also included a ceasefire in Lebanon, freedom of navigation in the Gulf and the possibility of Iranian oil exports.
One of the main unresolved issues remains the status of the Strait of Hormuz. Iran has again declared the strait closed and linked its full reopening to the fulfillment of its demands, including the unfreezing of Iranian assets and an end to Israel’s wars in Lebanon and Gaza. The United States, meanwhile, has increased pressure on Tehran, including by reinstating a blockade of Iranian ports.
Pakistan continues to act as a mediator between Iran and the United States. Foreign Ministry of Pakistan described the June 14-point MoU as a “template for peace,” saying it could remain a basis for future negotiations despite the collapse of the agreement.
Against this backdrop, President of Iran Masoud Pezeshkian said Tehran was ready to deepen and expand cooperation with Pakistan during a meeting with Pakistani Interior Minister Mohsin Naqvi.
A day earlier, Mohammad Reza Naqdi, a Supreme Adviser to the Commander-in-Chief of Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps, said in an interview with PBS that Iran could “prolong” its confrontation with the United States until the end of US President Donald Trump’s term. He said Tehran needed to achieve deterrence so that any potential adversary would understand the cost of attacking Iran.
Despite continuing mediation efforts and contacts, Iran and the United States have so far shown no readiness to return to the previous agreement, while the issues of ending the conflict and reopening the Strait of Hormuz remain unresolved.