June 09, 2026. 10:55 • 2 min
ABU DHABI, June 9. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Umid Shodiev met with Hani Saliba, CEO of the UAE-based company “Haliburg Group”, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, UAE side was presented with detailed information on the economic reforms underway in Uzbekistan, the favourable conditions created for investors and the country's investment potential. Furthermore, promising investment projects were presented and mechanisms for their implementation were discussed.
Hani Saliba noted that the company views the Uzbek market as one of the promising directions for business development and expressed interest in participating in projects within the industrial, real estate, and infrastructure sectors.
Projects involving the organization of pharmaceutical production, the construction and management of hotel and residential complexes, as well as the creation of hospitals and educational institutions based on public-private partnerships (PPP) were identified as priority areas.
Following the negotiations, an agreement was reached on the participation of the Haliburg Group delegation, led by CEO Hani Saliba, in the 5th Tashkent International Investment Forum, which will take place on June 16–18.
Founded in 2001 in Dubai, “Haliburg Group” currently operates in sectors such as real estate, pharmaceuticals, healthcare, metal processing, construction, and infrastructure development. The company maintains representative offices and partner networks across North America, Europe, the Middle East and North Africa.