President of Uzbekistan reviews preparations for upcoming Tashkent International Investment Forum
TASHKENT, June 9. /Dunyo IA/. Today, President Shavkat Mirziyoyev was briefed on preparations for the upcoming Tashkent International Investment Forum, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, the forum serves as an important international platform for showcasing Uzbekistan's investment potential and developing and promoting new mutually beneficial projects with foreign partners.
The first forum, held in 2022, brought together more than 1,000 foreign guests from 56 countries. This year, the fifth Tashkent International Investment Forum, scheduled for June 16-18, is expected to attract more than 8,000 participants from 99 countries, including approximately 3,100 foreign guests.
Invited guests include heads and representatives of foreign governments, leaders of leading international financial institutions, major companies, investment funds, and business leaders.
During the presentation, information was provided on the forum's agenda and the events planned as part of the forum. The program includes a plenary session, bilateral meetings, presentations of industries and regions, investment agreement signing ceremonies and business meetings.
The exhibition of Uzbekistan's investment potential will showcase opportunities in agriculture, light industry, geology, electrical engineering, machine manufacturing, the chemical industry, energy, artificial intelligence, and the IT sector.
The next plenary session of the Foreign Investors Council under the President will also be held as part of the forum. Discussions will focus on further improving the country's investment climate, accelerating industrial, technological, and innovative development, and creating more favorable conditions for the private sector and international investors.
A substantial package of investment agreements is expected to be signed at this year's forum. Preparations are currently underway for a number of new projects.
The agreements under preparation cover such key sectors as the chemical industry, geology and metallurgy, light industry, electrical engineering and machinery manufacturing, pharmaceuticals, agriculture, building materials production, energy and the environment, digital technologies, construction and infrastructure, banking and finance, transport and logistics, tourism, and education.
The implementation of these projects will contribute to the creation of new jobs, the production of high-value-added products, the expansion of export potential, the modernization of infrastructure, and the enhancement of the investment attractiveness of the regions.
President emphasized the importance of holding the forum at a high organizational level and showcasing the investment potential of each industry and region through specific projects.
Instructions were issued to responsible officials regarding the thorough organization of guest reception and forum events, the development of clear mechanisms for implementing the agreements to be signed, and their systematic monitoring following the forum.