August 27, 2026. 20:08 • 2 min
TOMSK, August 27. /Dunyo IA/. Consul General of Uzbekistan in Novosibirsk Aslam Akbarov, has met with General Director of “Sibereco” LLC, Andrey Mandrik, reports Dunyo IA correspondent.
Andrey Mandrik expressed readiness for long-term cooperation with the Uzbek side, including the supply of eco-friendly food products to the republic, and subsequently, the localization of production facilities on the territory of Uzbekistan.
Russian side informed that following the cooperation between the company and Consul General, “Sibereco” has at this stage entered into partnership with the Uzbek company “FBFA Textil Ltd” (supply of cosmetic products) and intends to firmly establish its presence in the market of our country.
“Sibereco” is a manufacturer of eco-friendly, health-oriented food products made from Siberian wild plants, without the addition of artificial preservatives, colorants, or flavourings. The company has been operating in the food production sector for over 10 years.
Company manufactures products under the “Sibereco” brand, which comply with the requirements of the ISO 22000:2018 international quality standard for “Food Safety Management Systems”. Enterprise produces goods for major Russian corporations and cooperates with federal retail chains and distributors across Russia, as well as in the CIS, EAEU and non-CIS countries.