July 11, 2025. 14:30 • 59 sec
TASHKENT, July 11. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, received today the Ambassador of Afghanistan, Abdul Ghafar Terawi, reports Dunyo IA correspondent.
"Today at the Uzbekistan Foreign Ministry, we met with H.E. Abdul Ghafar Terawi, Ambassador of Afghanistan to Uzbekistan, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. –
Covered acute topics of bilateral and regional agendas. We remain committed to supporting sustainable development in Afghanistan. Emphasized the importance of its integration into regional and global supply chains.
Undoubtedly, deepening economic cooperation, enhancing connectivity, and promoting dynamic partnerships will contribute to lasting stability and prosperity in our broad region".