On August 29–30th, Prime Minister of India to pay a state visit to Uzbekistan
ТASHKENT, August 28. /Dunyo IA/. At the invitation of President Shavkat Mirziyoyev, Prime Minister Narendra Modi of India will pay a state visit to Uzbekistan on August 29–30th, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, agenda for the upcoming talks includes further developing and strengthening the Uzbekistan–India strategic partnership and expanding multifaceted cooperation.
Particular attention will be given to expanding systematic political dialogue and cultural and humanitarian exchanges, as well as promoting specific cooperation programs and projects in trade, energy, the chemical industry, geology, healthcare, pharmaceuticals, agriculture, mechanical engineering and other economic sectors.
Leaders will exchange views on current international affairs and the regional agenda, as well as cooperation within multilateral formats.