President of Uzbekistan reviewed plans on chemical industry diversification
TASHKENT, April 23. /Dunyo IA/. President Shavkat Mirziyoyev yesterday got acquainted with the presentation on implementing projects in chemical industry and plans on diversifying the sector, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, as a result of the ongoing reforms, market mechanisms have been introduced in the industry and wide access to investment has been opened. Three chemical clusters have been established in Navoi, Fergana and Kungrad, as well as two technology parks in Chirchik and Jizzakh to expand the production chain. The Kokand superphosphate plant has undergone complete modernization.
Over the past five years, 23 new enterprises have been put into operation, and more than 4, thousand jobs have been created. International brands have entered the industry, and production of low-tonnage products has been established. As a result, the volume of production in the chemical industry has increased 1.5 times.
During the presentation the Head of State was informed about the work accomplished and plans for the current year. It was noted that in the first quarter $181 million of investments were utilized, three projects worth $39 million were put into operation.
In the second quarter by attracting another $170 million of foreign investments it is planned to complete the construction and launch the enterprises for the production of "green" hydrogen and cyanide salts.
The digitalization of the industry and its increased integration with related sectors will continue. Additional modules will be introduced in the unified treasury system of chemical plants, and 15 key economic indicators of the enterprises will be displayed on the "Single Digital Platform".
Special attention is paid to energy efficiency issues. The need to reduce production costs through energy saving and efficient use of production facilities was emphasized.
It was pointed out that there is a significant untapped potential. The demand for chemical products in the domestic market is growing rapidly, while the unstable situation in the world markets requires new approaches
In this regard, measures for structural transformation of the industry, deepening localization and increasing added value were discussed.
Responsible persons were tasked to develop a new program for the development of the chemical industry, considering modern requirements and economic forecasts, with a focus on diversification of the industry through the development of new areas for manufacturing products with high added value.