Presidents of Uzbekistan and Bulgaria sign a Joint Declaration on expanding bilateral cooperation following the talks at the "Kuksaroy" residence
June 10, 2025. 14:54 • 29 sec
• 501
TASHKENT, June 10. /Dunyo IA/. Following the summit talks held in the city of Tashkent, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Bulgaria Rumen Radev signed a Joint Declaration on expanding bilateral cooperation, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, in the presence of the leaders, bilateral documents were also exchanged, including the Program of cooperation between the Ministries of Foreign Affairs for 2026-2027 and the Agreement on establishing partnership relations between the cities of Tashkent and Sofia.