The "Human Rights House" has commenced its activities in Tashkent
TASHKENT, December 3. /Dunyo IA/. The "Human Rights House" officially commenced its activities in Tashkent today, operating under the Information and Resource Center of the National Center of Uzbekistan for Human Rights, reports Dunyo IA correspondent.
The event was organized by the National Center of Uzbekistan for Human Rights in cooperation with the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of Uzbekistan and the National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi.
The event was attended by representatives of international and regional organizations whose activities are related to the protection of human rights and the promotion of legal norms, heads of diplomatic missions accredited in Uzbekistan, representatives of the media, government specialists, leading experts, scientists and public figures. Librarians from information and resource centers in all regions of the country also observed the opening ceremony online.
The Director of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights Akmal Saidov, Director of the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan Asadjon Khodjaev, Director of the National Library of Uzbekistan named after Alisher Navoi Umida Teshaboeva were given the floor for the congratulatory speech.
The speakers recognized that the opening of the "House of Human Rights", established at the direct initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, is a very important step towards the development of the human rights protection system in our country. It was noted that it is no coincidence that this solemn event was dedicated to two important dates: December 8 - the day of Adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and December 10 - International Human Rights Day.
The President of Uzbekistan's statement that "the New Constitution has opened up a wide range of possibilities for building a legal and just state based on the principles of human rights, democracy, freedom, stability, equality and development" contains very noble truths. If more than 110 human rights are enshrined in the Constitutions of countries around the world, 90 of these rights are included in the new Constitution of the Republic of Uzbekistan, and 40 of these rights are new constitutional rights.
As stipulated in Article 56 of our Basic Law, which is being consistently implemented in the life of our country today, "National human rights institutions supplement existing forms and means of protecting human rights and freedoms, contribute to the development of civil society and the promotion of a culture of human rights." In this sense, the official launch of the "Human Rights House" is a major practical measure related to the implementation of this constitutional norm.
Uzbekistan has been strictly and consistently implementing the obligations it has undertaken in the main international human rights treaties to which it has acceded.