The 21st Annual Charity Festival of Cultural Traditions and National Cuisine to be held between diplomatic missions and international organizations in Uzbekistan
September 25, 2025. 11:23 • 2 min
• 2114
ТASHKENT, September 25. /Dunyo IA/. On September 27, the Diplomatic Service Bureau under the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan will hold the 21st Charity Festival of Cultural Traditions and National Cuisine among diplomatic missions and international organizations in Central Park of Mirzo Ulugbek district in the capital, reports Dunyo IA correspondent.
The primary objective of the festival is to provide recreational opportunities for the staff of diplomatic missions, foster an environment for informal and friendly interaction, and offer a platform for familiarization with the cultural heritage of various countries around the world.
The funds raised during this event will be allocated to provide charitable assistance for the treatment of children suffering from oncological diseases and disabilities.
The festival program includes a showcase of national dishes from diplomatic missions, a presentation of bread products by local producers under the slogan "Tashkent – City of Bread," demonstrations of bread-making processes, and masterclasses led by professional bakers from Uzbekistan. The event will also feature an exhibition of traditional crafts and performances by folklore and ethnographic ensembles from both Uzbekistan and the diplomatic missions.
Active participants of the festival include spouses of ambassadors and representatives of the "Diplomatic Women’s Club".