Don Bacon: The United States deeply values its partnership with Uzbekistan
WASHINGTON, August 16. /Dunyo IA/. Member of the U.S. Congress and Chairman of the House Armed Services Subcommittee on Cyber, Information Technologies, and Innovation (CITI) Don Bacon, ahead of the 35th anniversary of Uzbekistan’s independence, conveyed his sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo IA:
- I would like to extend my warmest congratulations to you and the people of Uzbekistan as you celebrate the 35th anniversary of your independence.
My visit to Uzbekistan remains one of my favorite memories during my 10 years in Congress.
This historic occasion marks not only the birth of a sovereign and independent nation, but also the enduring spirit and resilience of the Uzbek people.
The United States deeply values our partnership with Uzbekistan, and we recognize your country’s significant progress in advancing economic reforms, promoting regional stability, and fostering international cooperation.
We applaud your commitment to strengthening democratic institutions, expanding human rights, and building prosperity for all citizens. Our nations share a dedication to the principles of independence, sovereignty, and territorial integrity, and we look forward to deepening our collaboration in the years ahead.
May this Independence Day bring peace, prosperity, and renewed hope to the people of Uzbekistan. Please accept my sincere wishes for continued success and well-being.