A meeting of the “Uzbekistan Young Diplomats’ Club” held at the Ministry of Foreign Affairs
ТASHKENT, December 22. /Dunyo IA/. On December 19, a meeting of the “Uzbekistan Young Diplomats’ Club” was held at the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, diplomats and active youth.
The First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhromjon Aloyev addressed the participants and informed young people about the priority areas of the country’s foreign policy determined by the Head of our State and being consistently implemented, the achievements of Uzbek diplomacy in recent years, the country’s steadily increasing role in regional and global processes as well as constructive initiatives being advanced within the framework of reputable international organizations.
In addition, Club members were provided with information on the main aspects of diplomatic activity, professional opportunities and its role in international communication. Special emphasis was placed on the fact that the “Young Diplomats of Uzbekistan Club” serves to foster a sense of responsibility, patriotism and a professional diplomatic approach among young people.
At the same time, Club’s activities during the previous period were reviewed, and future plans were presented. Initiatives aimed at encouraging young people’s interest in the field of foreign policy and enhancing their knowledge and skills were discussed. The new composition of the Club’s Executive Council was approved, certificates were awarded to its new members, and proposals were formulated regarding the action plan for 2026.