Foreign Minister of Uzbekistan Meets Minister of Investment in Riyadh
TASHKENT, May 3. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, met in Riyadh with Minister of Investment of Saudi Arabia, Fahad bin Abduljalil Al-Saif, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive meeting with H.E. Fahad bin Abduljalil Al-Saif, Minister of Investment of the Kingdom of Saudi Arabia, – the head of the MFA of Uzbekistan wrote on his Telegram-channel. – During our discussions, we emphasized that Uzbekistan-Saudi Arabia cooperation continues to develop steadily, based on mutual trust and respect, and noted the growing scale and quality of our investment partnership.
Also exchanged views on further expanding practical cooperation and enhancing existing mechanisms of engagement. Invited Saudi partners to participate in the upcoming Tashkent International Investment Forum this June.
Expressed confidence that today’s dialogue will contribute to further strengthening our multifaceted partnership.”