Ambassador of France concludes her diplomatic mission in Uzbekistan
TASHKENT, August 12. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov received today the Ambassador of France Aurelia Bouchez, reports Dunyo IA correspondent.
"Farewell meeting with H.E. Aurelia Bouchez, Ambassador of France to Uzbekistan, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. – Uzbekistan-France bilateral ties over the recent years have shown unprecedented dynamics, our countries have achieved historic milestones, and nations have become strategic partners.
We greatly appreciate Madam Ambassador’s constant contribution to expanding the horizons of our ties and wish her all the success in new endeavors".
It is worth noting that on December 27, 2021, Aurelia Bouchez presented her credentials to the President of Uzbekistan as the Ambassador of France to Tashkent.
In one of her interviews with Dunyo IA, the Ambassador stated: "Uzbekistan is undergoing profound economic and social reforms. These changes are opening new horizons for investment, the establishment of joint ventures, and the development of trade partnerships. France, with its extensive experience in innovation and technology, as well as in other key sectors, is ready to actively participate in this process".