Iyun 22, 2025. 12:08 • 2 daq
QOHIRA, 22-iyun. /"Dunyo" AA/. Misr hukumati tomonidan O'zbekistonga insonparvarlik yordami sifatida ajratilgan "Sofosbuvir-400mg" dori vositasining joriy yildagi to'rtinchi partiyasi Toshkentga yetkazildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Mazkur partiya "Uzbekistan Airways" aviakompaniyasi tomonidan Sharm-al-Shayxdan Toshkentga olib kelindi.
Misr hukumati yordamining joriy yildagi 4-partiyasi umumiy 32 dona qutidan iborat bo'lib, ular 7680 dona "Sofosbuvir-400mg" dori vositalarini o'z ichiga oladi.
Mamlakatimizda gepatit "S"ni 2030-yilga qadar bartaraf etish bo'yicha milliy dastur ijrosi doirasida dori vositalari Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Virusologiya ilmiy-tekshirish instituti tomonidan shifotalab bemorlarga taqsimlanadi.
O'zbekiston elchixonasi ma'lumotiga ko'ra, Misr hukumati tomonidan 2023-2024-yillar davomida ushbu virusga qarshi vazni 12.4 tonna bo'lgan "Daclatasvir" va "Sofosbuvir" dori vositalarining 27 ta partiyasi mamlakatimizga yetkazib berilgan. Mazkur dori vositalarining umumiy qiymati 1.4 million AQSh dollariga teng.