O'zbekistonning Monakoga tayinlangan birinchi elchisi ushbu mamlakat Knyaziga ishonch yorliqlarini topshirdi
Oktabr 08, 2025. 18:21 • 2 daq
1078
MONAKO, 8-oktyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekistonning Monako Knyazligiga yangi tayinlangan birinchi Favqulodda va Muxtor elchisi (qarorgohi Parij shahrida joylashgan) Nodir G'aniyev 7-oktyabr kuni Knyaz Albert II ga ishonch yorliqlarini topshirdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tantanali marosimdan so'ng bo'lib o'tgan muloqot chog'ida Albert II O'zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan islohotlarning borishini yuqori baholadi.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilishga sodiqligi bilan tanilgan Monako Knyazi O'zbekistonda qayta tiklanadigan energetika bo'yicha yirik loyihalarni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini bildirib, yashil iqtisodiyotga o'tish borasidagi sa'y-harakatlarni va 2030-yilgacha qayta tiklanadigan energiya manbalaridan elektr energiyasining 54 foizini ishlab chiqarish kabi ulkan maqsadni e'tirof etdi.
Monako Knyazi O'zbekistonni joriy yilning oktyabr-noyabr oylarida Samarqand shahri YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga mezbonlik qilishi bilan samimiy tabrikladi. U mazkur nufuzli tadbir O'zbekistonning xalqaro hamjamiyatga ochiqligi, tashqi siyosiy faoliyatining yorqin ifodasi ekanini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston elchisi, o'z navbatida, O'zbekiston-Monako munosabatlarini yana-da rivojlantirish uchun barcha sa'y-harakatlarini amalga oshirishini bildirdi.
O'zbekiston va Monako o'rtasidagi diplomatik munosabatlar 2013-yil 29-noyabrda o'rnatilgan.
Nodir G'aniyev O'zbekistonning Fransiyadagi elchisi etib tayinlangan va 2024-yil sentyabr oyida Prezident Emmanuel Makronga ishonch yorliqlarini topshirgan edi. Diplomat shu yilning may oyidan buyon mamlakatimizning Portugaliyadagi elchisi lavozimida ham ishlab kelmoqda.