Iyun 23, 2026. 13:00 • 2 daq
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur davrida Rossiya O‘zbekiston eksportining eng yirik yo‘nalishiga aylandi — ushbu mamlakatga 1,5 milliard dollarlik mahsulot yetkazib berildi. Ikkinchi o‘rindan 919,6 million dollarlik ko‘rsatkich bilan Xitoy, uchinchi o‘rindan esa eksport hajmi 643,7 million AQSH dollariga yetgan Afg‘oniston joy oldi.
O‘zbekiston eksportida yuqori ulushga ega bo‘lgan mamlakatlar qatoridan, shuningdek, Fransiya - 498,6 million dollar, Qozog‘iston - 425,5 million dollar va Turkiya - 361,4 million dollar joy oldi.
Birlashgan Arab Amirliklariga amalga oshirilgan eksport 265,5 million AQSH dollarini, Qirg‘izistonga — 254,2 million AQSH dollarini, Tojikistonga esa — 213,3 million AQSH dollarini tashkil etdi.
O‘zbekiston eksportining eng yirik o‘nta yo‘nalishini Amerika Qo‘shma Shtatlari yakunlab berdi — joriy yilning to‘rt oyi davomida ushbu mamlakatga 122,5 million AQSH dollarlik mahsulot eksport qilindi.