On July 24–25, Samarkand Will Bring Together Global Sister Cities at International Forum
SAMARKAND, July 16. /Dunyo IA/. On 24–25 July, 2026, the city of Samarkand will host the International Forum of Brother Cities, reports Dunyo IA correspondent.
The forum will serve as an important international platform for dialogue, aimed at expanding Uzbekistan’s international cooperation, strengthening partnerships between cities, and promoting public diplomacy.
The forum program includes:
· An international scientific and practical conference dedicated to developing cooperation between the cities of Uzbekistan and foreign countries;
· Panel sessions and roundtable discussions covering a wide range of sectors;
· Signing ceremonies for memorandums of cooperation and partnership agreements between brother cities;
· Presentations focused on promoting public diplomacy and interregional cooperation;
· Cultural and educational events with the participation of foreign delegations;
· Guided tours of Samarkand’s historical and cultural landmarks;
· Exhibitions showcasing the investment, tourism, and cultural potential of Uzbekistan’s regions.
According to the organizers, the International Forum of Brother Cities will provide a valuable opportunity to strengthen international partnerships, exchange best practices, and foster long-term cooperation.