Iraq’s State Budget Has Lost More Than 2 Trillion US Dollars Due to Corruption
BAGHDAD, July 2. /Dunyo IA/. Adviser to the Prime Minister of Iraq Munir Haddad said in an interview with the state news agency INA that corruption has cost the country more than 2 trillion US dollars since 2003, reports Dunyo IA correspondent.
According to the adviser, the anti-corruption campaign launched under Prime Minister Ali al-Zaidi is continuing with “no red lines and no time limit.”
He said the prime minister had rejected pressure from certain political groups concerned that confessions from detainees could implicate their interests, reaffirming his determination to see the investigations through to completion.
Munir Haddad stated that security forces are conducting daily raids, although final figures on the number of arrests are not yet available. He added that confessions from the main suspects have enabled investigators to identify additional individuals allegedly involved in corruption.
He also described the volume of seized assets and real estate belonging to suspects as “beyond comprehension.” “For example, the wife of one of the detained purchased an apartment for 50 million dollars; several officials have also been detained, each owning more than 50 apartments registered in their name or in the names of their relatives” he said.
The adviser further noted that some suspects subject to arrest warrants attempted to flee abroad or to the Kurdistan Region of Iraq. According to him, the regional authorities cooperated with the investigation and handed over eight wanted individuals to Baghdad.
He added that all corruption cases will be heard in open court, while confiscated funds and property will be transferred to the state treasury.
Earlier in June, Iraqi security forces arrested Deputy Minister of Oil Adnan al-Jumaili. Based on his confessions, authorities conducted raids in Baghdad’s Green Zone, home to government institutions and foreign diplomatic missions, and detained several senior politicians and members of parliament suspected of involvement in corruption.