Foreign ministers of Uzbekistan and the UK signed the Declaration on Comprehensive Cooperation and Memorandum of understanding in the fields of regional and international connectivity and infrastructure in Tashkent
April 23, 2024. 14:48 • 52 sec
• 2433
TASHKENT, April 23. /"Dunyo" IA/. Today, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with the UK Secretary of State for Foreign, Commonwealth, and Development Affairs David Cameron, reports "Dunyo" IA correspondent.
"A pleasure to meet with the UK Secretary of State for Foreign, Commonwealth, and Development Affairs H.E. Lord David Cameron today at the MFA, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram channel. – Our conversation was both fruitful and insightful, allowing us to outline key tasks aimed at strengthening Uzbekistan-UK relations across all domains. The primary focus centered on bolstering economic bonds. Appreciate the candid desire to foster more direct business-to-business ties and educational collaboration. We also signed the Declaration on Comprehensive Cooperation and the MOU in the fields of regional and international connectivity and infrastructure".
It is worth recalling that the previous visit of the head of the UK Foreign Office took place in January 1996.