Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan meets with the Ambassador of Georgia
TASHKENT, May 6. /Dunyo IA/. The Deputy Foreign Minister of Uzbekistan Bobur Usmanov met yesterday with the Ambassador of Georgia David Kotaria, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the sides, acknowledging the positive dynamics in the development of Uzbek-Georgian relations, emphasized the need to continue efforts to further deepen mutually beneficial cooperation in priority areas.
During the meeting, the progress in the implementation of agreements reached following the official visit of the Prime Minister of Georgia to Uzbekistan in March 2025 was discussed.
There was also an exchange of views on the schedule of joint events until the end of the current year.