The winners were awarded badges "For the Protection of Human Rights" in Samarkand
SAMARKAND, June 14. /Dunyo IA/. Yesterday, within the framework of the IV Samarkand Forum on Human Rights, a ceremony for presenting signs "For the Protection of Human Rights" took place, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the National Human Rights Center of Uzbekistan (NHRC), in recent years, it has become a tradition to award foreign laureates with the badge "For the Protection of Human Rights" within the framework of the Samarkand Forum on Human Rights.
The director of the National Human Rights Center of Uzbekistan Akmal Saidov opened the event with an opening speech.
This year we have the following foreign partners:
• Şeref Malkoç, Chief Ombudsman of the Republic of Türkiye – for his contribution to the development of cooperation between Turkic-speaking countries in the field of human rights;
• Noura bint Zayed al-Rashoud, Executive Director of the Secretariat of the Independent Standing Commission on Human Rights of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) – for her contribution to the development of cooperation with the Independent Standing Commission on Human Rights of the OIC;
• Rashid Hamad Humaid Albalushi, Chairman of the Human Rights Commission of Oman – for international cooperation in the field of protection and enforcement of human rights;
• Maryam bint Abdullah Al Attiyah, Chairperson of the National Human Rights Committee of Qatar, received this award for her international cooperation in the protection and promotion of human rights.
Director of the National Human Rights Center of Uzbekistan Akmal Saidov solemnly presented the sign "For the Protection of Human Rights" to its owners.
The award from our award-winning partner from Qatar was accepted by the Secretary General of the National Human Rights Committee of Qatar, Sultan bin Hassan Al Jamali.
The badge "For the Protection of Human Rights" was established in 2020 on the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of creating this sign is to provide material and moral incentives and rewards to citizens and organizations that have made significant contributions to the protection of human rights and freedoms, promoting the example and experience of those who set an example in this work. It is aimed at strengthening the activities of government bodies, civil society institutions and citizens in the field of human rights.
Citizens of Uzbekistan can be nominated for award of this badge for services in the protection of human rights and freedoms, active participation in the promotion of human rights, human rights education, contribution to the development of human rights traditions among young people, significant achievements in the development and management of human rights organizations, effective scientific work in the field of human rights.
The badge can be issued to foreign citizens and stateless persons, as well as organizations working in the field of human rights protection.