Foreign Minister of Uzbekistan attends expanded meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Commonwealth of Independent States
April 18, 2026. 12:37 • 2 min
• 1219
ТАSHKENT, April 18. /Dunyo IA/. On April 17th, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov, took part in an expanded meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Commonwealth of Independent States in Moscow, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive expanded meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Commonwealth of Independent States, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Reviewed the outcomes of our joint work and outlined specific plans and priorities for the long-term perspective.
Discussed preparations for the meeting of the CIS Council of Heads of State, scheduled to take place in October this year in Turkmenistan.
In the course of substantive discussions with colleagues, we agreed on and adopted 10 decisions aimed at comprehensively strengthening our multilateral partnership.
We are confident that these decisions will serve as a solid foundation for further rapprochement among our states, ensuring stability and sustained socio-economic development across the CIS region”.