July 21, 2026. 09:30 • 46 sec
ASTANA, July 21. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan hosted a meeting with Kaiyrbolat Sakhmetov, President of the “Astana” Diplomatic Club, reports Dunyo IA correspondent.
In the course of the discussion, matters regarding the further development of trade, economic and investment cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, the expansion of direct contacts between the business circles of the two nations, and the organization of joint business events were examined.
Meeting also touched upon organizing a business mission to Uzbekistan this autumn, featuring leading Estonian companies operating in the fields of circular economy, waste management and recycling.
IA 'Dunyo' reportage•August 26, 2026. 19:30
The World about Uzbekistan•August 26, 2026. 19:00
Uzbekistan targets $1 billion in fintech investment by 2030
The World about Uzbekistan•August 26, 2026. 18:30
Compatriots•August 26, 2026. 18:00
Comments•August 26, 2026. 17:30
Israeli Media: Uzbekistan is a new potential partner in high-tech and diamond industries in Central Asia