March 10, 2026. 16:38 • 3 min
ТАSHKENT, March 10. /Dunyo IA/.  One of the world’s leading travel and culture magazines, “Condé Nast Traveler”, has included Tashkent and the Islamic Civilization Center in its list of top destinations to visit in June, in an article titled “The Best Places to Visit in June, From Route 66 to Uzbekistan”, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes that Tashkent, the largest city in Central Asia, has developed over centuries under the influence of various civilizations from the era of the Great Silk Road and Arab dynasties to later historical periods. These cultural and historical layers are still reflected in the city’s architecture, from the blue domes of Silk Road monuments to the striking forms of Soviet modernism.
The American magazine pays particular attention to the Islamic Civilization Center in Uzbekistan. The article emphasizes that this large-scale cultural and educational complex includes museum, exhibition and educational spaces dedicated to the history of Islamic culture, science and spiritual heritage. According to the authors, the creation of the Center symbolizes Uzbekistan’s aspiration to strengthen its presence on the global cultural stage.
The article also highlights the active development of Tashkent’s contemporary cultural environment, including the opening of the Center for Contemporary Art and the emergence of international art residencies in the city’s historic neighborhoods.
This recognition is reinforced by the inclusion of the Islamic Civilization Center in other authoritative international publications and rankings, such as “Smithsonian Magazine”, “BBC Travel”, “BBC History” and “National Geographic”. Featuring the Center in these media places it alongside major global museum initiatives, such as the “Lucas Museum of Narrative Art” in Los Angeles, “National Geographic Museum of Exploration” in Washington and “London Museum” in London.
The inclusion of Tashkent and the Islamic Civilization Center in the recommended destinations by such a prestigious international magazine underscores the growing global interest in Uzbekistan’s cultural heritage and strengthens its position as an important cultural and tourist hub in Central Asia.
“Condé Nast Traveler”, founded in 1987 in the United States, is one of the most influential international travel and culture magazines and is part of the “Condé Nast” media group, which also publishes renowned titles such as “Vogue”, “The New Yorker” and GQ. The magazine reaches a global audience of over 16 million readers monthly and is considered a key guide for the international tourism industry, shaping the global agenda in travel and cultural tourism.