The first Ambassador of Uzbekistan to Hungary arrives in Budapest
BUDAPEST, March 8. /"Dunyo" IA/. Yesterday, Oybek Shakhavdinov, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan, arrived in the capital of Hungary.
Before his appointment to Budapest, he served as the head of the Department for Cooperation with European Countries and European Union Institutions at the Ministry of Foreign Affairs.
He is 46 years old. Graduated from the University of Birmingham (UK), Tashkent State University of Law (Masters degree), translator training courses from the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO).
Having commenced his career in the Khorezm region, Oybek Shakhavdinov joined the Ministry of Foreign Affairs in 2004. He began at the University of World Economy and Diplomacy in Tashkent, subsequently serving as a referent at the Department for Cooperation with European Countries, and progressed through various roles within the diplomatic service to become the head of the department. He has also served at the Embassy of Uzbekistan in Brussels.