Uzbekistan Delegation meets with Acting Governor of Russia's Kaliningrad Region
ТАSHKENT, June 11. /Dunyo IA/.  Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev met with Valery Sherin, Acting Governor of the Kaliningrad Region, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the talks, the parties discussed issues related to further expanding cooperation between Uzbekistan and Russia, with a particular focus on developing trade, economic and investment ties.
The sides reviewed opportunities for making effective use of the economic potential of interregional cooperation and implementing joint projects in industrial cooperation, logistics, agriculture, the food industry and other promising sectors.
They also exchanged views on improving mechanisms of interregional cooperation and ensuring the regular organization of mutual visits and business missions.