September 01, 2026. 17:00 • 57 sec
MOSCOW-KRASNOGORSK, September 1. /Dunyo IA/. A delegation from Uzbekistan met with around 650 Uzbek citizens working at facilities in Moscow and Krasnogorsk as part of efforts to ensure their consular and legal protection, reports Dunyo IA correspondent.
The meetings were held with workers at the “Five Towers” residential complex, “RENKONS” and “SberCity”. The delegation reviewed citizens’ concerns, provided the necessary explanations and offered practical assistance in addressing issues they raised.
The delegates also reviewed the working and living conditions of Uzbek citizens. Issues requiring further consideration were taken up for continued work with employers and relevant authorities.
The citizens were also briefed on compliance with Russian legislation, residence regulations and public order. Particular attention was given to safety requirements and procedures to follow in the event of drone attacks.