Diplomatic missions of Uzbekistan and Vocational Education Agency officials discuss opening new foreign labour markets and ensuring safe employment for citizens
July 07, 2026. 12:30 • 2 min
ТАSHKENT, July 7. /Dunyo IA/.  Yesterday, a videoconference meeting was held with the participation of the Ministry of Foreign Affairs, Agency for Vocational Education and the heads of Uzbekistan’s diplomatic missions and consular offices abroad, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, meeting focused on training specialists in line with the needs of foreign labour markets, organizing educational programs with the participation of employers, improving mechanisms for graduate employment, diversifying overseas employment opportunities and attracting new employers and job opportunities.
The sides also agreed to further strengthen cooperation. Particular attention was paid to opening new labour markets and creating safe employment opportunities for citizens of Uzbekistan, preventing irregular migration and expanding the coverage of consular services.