During the meeting at the Ministry of Foreign Affairs with the Ambassador of China, questions regarding the preparation for upcoming events at the highest and high levels discussed
July 17, 2026. 14:30 • 54 sec
ТАSHKENT, July 17. /Dunyo IA/.  Yesterday, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Mirvokhid Azimov met with Yu Jun, Ambassador of China to Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the meeting, the sides discussed current issues on the bilateral agenda, as well as cooperation between Uzbekistan and China within multilateral frameworks, including the SCO and the “CA–China” format.
The parties agreed to continue close cooperation in preparation for events at the highest and high levels.