Embassy of Uzbekistan in Pakistan delivers 35 sets of specialized workwear to technical colleges in Andijan
August 28, 2026. 10:30 • 2 min
ISLAMABAD, August 28. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan in Pakistan has delivered 35 sets of specialized workwear and personal protective equipment as gratuitous grant assistance to three professional vocational colleges in the Izboskan district of the Andijan region, reports Dunyo IA correspondent.
This initiative is timed to coincide with the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan. It is aimed at supporting vocational education and creating favourable conditions for students to acquire essential practical skills.
Provided specialized clothing and protective gear will be utilized during practical training and industrial internships, thereby ensuring a safer and more efficient organization of the educational process.
Leadership of vocational colleges No. 1, No. 2, and No. 3 of the Izboskan district highly commended the initiative, emphasizing its profound significance in preparing students for their chosen specialties.