August 10, 2026. 09:30 • 3 min
TASHKENT, August 10. /Dunyo IA/. The 18th plenary session of the Senate reviewed the National Report on Combating Corruption in Uzbekistan, presented by the Anti-Corruption Agency, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information service of the upper chamber of the Oliy Majlis, reforms implemented in 2025 in the fight against corruption produced tangible results in enhancing openness and transparency in public administration, expanding the digitalization of public services, preventing corruption and strengthening public oversight.
In particular, as part of efforts outlined at an expanded meeting of the National Council on Combating Corruption chaired by the President of Uzbekistan, the causes of corruption and bureaucracy in the healthcare, education, employment, banking and cadastre sectors were examined across the country.
Based on these assessments, field meetings were held in regions and ministries, while targeted “road maps” were approved for districts and cities with high levels of corruption risks.
Seven regulatory and legal acts aimed at further improving the anti-corruption framework were also adopted. The scope of public-service digitalization was expanded, while effective measures were taken to identify and eliminate violations in public procurement.
Independent internal anti-corruption compliance structures were established in government bodies and organizations.
At the same time, senators drew particular attention to systemic problems and shortcomings that remain unresolved.
In 2025, 7,517 people were held criminally liable for corruption-related offenses, while the damage caused to the interests of the state exceeded 2.9 trillion soums.
The largest number of corruption-related offenses was recorded in preschool and general education, healthcare, local government bodies and commercial banks.
Corruption risks were identified in one in every four draft regulatory and legal acts, while violations worth 12.6 trillion soums were detected in public procurement. Some government bodies and regions also demonstrated unsatisfactory results in anti-corruption effectiveness and openness indicators.
Senators emphasized that, despite progress in combating corruption, it is necessary to further improve preventive measures, strengthen the rule of law in public procurement, enhance the effectiveness of internal compliance controls, ensure greater transparency in the activities of government bodies and strengthen oversight over the recovery of damage caused to the state by corruption.
During the discussion, members of the Senate put forward proposals aimed at further improving the activities of the Anti-Corruption Agency, as well as the efforts of ministries, agencies and local government bodies to combat corruption.