Sun Lijie: Uzbekistan is advancing confidently along the path of modernization
BEIJING, August 7. /Dunyo IA/. Former Ambassador of China to Uzbekistan Sun Lijie, extended his sincere congratulations and best wishes through Dunyo Information Agency on the eve of the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan:
- Today, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, reforms are being conducted in all spheres in your country. The Republic is moving forward confidently along the path of modernization and New Uzbekistan is being built.
Our relations have reached a new level we have become all-weather comprehensive strategic partners.
While continuing effective cooperation in the traditional sectors of infrastructure and energy, interaction is expanding in the fields of the digital economy, green energy, agriculture, logistics and other spheres.
Activities of the Confucius Institutes in Samarkand and Tashkent, joint archaeological works and the restoration of ancient monuments, “Sharq Taronalari” International Music Festival in Samarkand, the traditional “Happy China” festival and other events have significantly strengthened the traditional bonds of friendship and spiritual closeness between our peoples.
I wish Uzbekistan further prosperity. May the friendship between the peoples of China and Uzbekistan live forever!