Xu Tao: Today, Uzbekistan is a rapidly developing country playing an important role in the entire Central Asian region
August 06, 2026. 10:31 • 2 min
BEIJING, August 6. /Dunyo IA/. Xu Tao, Deputy Director of the Institute of Eurasian Social Development under the Development Research Center of the State Council of the PRC, on the eve of the 35th anniversary of the State Independence of Uzbekistan, extended his sincere congratulations and best wishes through Dunyo IA:
– First of all, I sincerely congratulate on the 35th anniversary of the Independence of Uzbekistan.
Today, Uzbekistan is a rapidly developing country playing an important role in the entire Central Asian region. Over the past decade, we have witnessed a remarkable dynamic in the country's development. As a result of the large-scale reforms being implemented, the welfare of the people is constantly improving.
In particular, thanks to the measures adopted in recent years, the poverty rate in Uzbekistan decreased to 5.8% in 2025. This year, the target is set to reduce it to 4.5%, and we are confident that this indicator will be achieved.
We see how the country's image is rising on the world stage. The President of Uzbekistan puts forward highly important and sought-after international initiatives.
I sincerely believe that all initiatives put forward by President Shavkat Mirziyoyev will be successfully implemented.