Ding Xiaoxing: Over the past decade, landscape of Uzbekistan has undergone cardinal transformation
BEIJING, August 4. /Dunyo IA/. On the eve of the 35th anniversary of the State Independence of Uzbekistan Ding Xiaoxing, Deputy Secretary-General of the Academic Council of the China Institutes of Contemporary International Relations, extended his heartfelt congratulations and best wishes through the Dunyo Information Agency:
-  Over these years, Uzbekistan has traversed a highly challenging yet remarkable path. As a young independent state, it continuously strengthens its sovereignty, steadfastly striving toward a higher level of development. Particularly over the past decade, the country’s landscape has undergone a profound and cardinal transformation.
Having visited Uzbekistan numerous times, I have personally witnessed its rapid pace of development, especially in recent years. Under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, key blueprint documents have been developed and implemented, including the comprehensive “Uzbekistan-2030” Strategy”, Ding Xiaoxing stated.
In recent years, the economy has demonstrated rapid growth. Profound transformations have taken place in the socio-economic sphere, cultural development, healthcare, education, and tourism.
I am convinced that under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, Uzbekistan has achieved immense success and, within the framework of the “Uzbekistan-2030” Strategy, will attain even more outstanding milestones in the future.