Uzbekistan increases exports of services by IT Park participants
TASHKENT, August 21. /Dunyo IA/.  In January–June 2026, exports of services by IT Park participants in Uzbekistan reached $392.5 million, reports Dunyo IA correspondent.
Compared with the corresponding period of 2025, this figure increased by $90.3 million, reflecting the continued strengthening of the export potential of Uzbekistan’s domestic IT industry.
According to the National Statistics Committee, during the first six months of the year, the volume of market services provided by IT Park participants amounted to UZS 18.2 trillion. Compared with the corresponding period of the previous year, it increased by UZS 4.1 trillion.
At the same time, a significant increase in investment activity is being observed. Investments in fixed capital by IT Park participants from all sources of financing amounted to UZS 647.5 billion, an increase of UZS 352 billion compared with January–June 2025.
According to analysts, the dynamics of exports, the volume of services provided and investments confirm the steady development of Uzbekistan’s IT sector. Sustained growth in key indicators is creating favorable conditions for further expanding exports of digital services, attracting investment and strengthening the country’s position in the international IT market.