President of Uzbekistan toured the construction of Al-Khwarizmi town
TASHKENT, May 2. /Dunyo IA/. On May 1, President Shavkat Mirziyoyev toured the construction of Al-Khwarizmi town in Khorezm, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the President of Uzbekistan, the Head of our state laid the foundation stone of the town in August 2022. Engineering networks have been laid and 72 apartment buildings for 1,773 apartments have been commissioned. This year it is planned to build 28 more houses for 1 thousand apartments. In total, there will be more than 5 thousand housing units in the town.
The town is being built on an area of over 130 hectares near Urgench International Airport. This modern and well-appointed complex will be the first thing that guests arriving by airplane will see.
A majestic monument to the great scientist Al-Khwarizmi will be erected in the central part of the town.
The concept of the monument was presented to the President.
The monument will be installed at the entrance to a 20-hectare park being created within the city. Its height will be 22 meters, and together with the pedestal it will be more than 30 meters.
The responsible persons have been instructed to improve the design of the monument both from the architectural and content points of view, as well as to expand the green areas in the town.
The previous day, the President signed a decree on the establishment of Al-Khwarizmi University and a specialized school affiliated with it. The university will have three faculties: mathematics and computer science, aerospace engineering and artificial intelligence. The educational process will be organized based on the experience of New Uzbekistan University in cooperation with leading higher education institutions of the UAE, China and the UK. The start of student enrollment is planned for 2025-2026 academic year. The total number of students will be about 4-6 thousand people.
A branch of Tashkent's Muhammad Al-Khwarizmi School will also be opened on the campus. Fourth grade graduates will be selected for it. The final two years of education will focus on initial engineering training.
In addition, a technology park and office buildings, medical and cultural centers, alleys, schools and kindergartens, sports complexes, shopping and household facilities will be created in the Al-Khwarizmi town.