President of Uzbekistan got acquainted with domestically manufactured cars and traveled on a new train from Urgench to Khiva
May 01, 2025. 20:22 • 2 min
TASHKENT, May 2. /Dunyo IA/. President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with domestically manufactured cars and toured the electrified Urgench-Khiva railroad yesterday, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the Head of our state , as of today, the 465-kilometer long Bukhara-Urgench-Khiva railroad is fully electrified, protective fences have been installed along it, and engineering structures have been built. Six high-speed electric trains of Hyundai Rotem Company will be purchased from South Korea for this route. From next year they will run on the route Tashkent – Khiva under the name "Jaloliddin Manguberdy".
As a result, the railroad will be able to serve more than 3 million passengers a year. If now it takes 14 hours to travel from Tashkent to Khiva, electric trains will reduce the travel time to 7 hours and 40 minutes.
Freight capacity will increase to 6 million tons, while now this figure is 1 million tons.
Based on the Presidential Decree dated October 10, 2023 on the fundamental reform of the railway transport, the wagon fleet is being actively renewed. In particular, $50 million from the Fund for Reconstruction and Development has been allocated to strengthen the railcar building industry. The first 10 passenger wagons were built in the first quarter of this year.
The Head of State examined the conditions created in the new cars.
In the next two years it’s planned to increase the number of passenger wagons to 70 and gradually phase out the outdated models. This will additionally allow to serve over 1 million passengers per year.
The President traveled on a new train from Urgench to Khiva together with members of the public. En route, he observed the landscaping along the trail and the saplings planted along the edges of the fields.
About 10 million trees and shrubs were planted in Khorezm region last year as part of the Yashil Makon national project. Large industrial enterprises have also created their own green belts.
This spring, the scale of farming was also expanded: more than 1,100 hectares along fields and canals were sown with profitable crops. Entrepreneurs have guaranteed purchase of produce. Through the Agroko'makchi mobile application, information on available plots is provided to the public.