President of Uzbekistan visited a new small industrial zone for furniture production in Khonka district
May 01, 2025. 16:37 • 2 min
• 637
TASHKENT, May 2. /Dunyo IA/. During his trip to Khorezm region, President Shavkat Mirziyoyev visited a new small industrial zone for furniture production established in Khonka district, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the Head of our state, such industrial zones are created in accordance with the decree of the President dated June 21, 2021 on the development of furniture industry in areas with high potential.
Khonka district has long been famous for its furniture masters. Today, more than 140 entrepreneurs are working in this area, and small workshops are operating in more than 500 houses. Until recently, many of them worked in cramped and uncomfortable conditions.
In this regard, 10 hectares of land were allocated and a small industrial zone was created, including furniture production on the cluster principle, as well as exhibition and trade areas. Sixty-one enterprises with a total investment of $10 million have started working here. 650 workplaces have been created.
The enterprises have installed modern equipment delivered from Germany, Italy, Switzerland, Türkiye and China. Capacities allow producing furniture for homes, offices, hotels, restaurants, trade and social facilities worth 108 billion soums annually.
The President toured the production process in the workshops. He noted the need to maximize the use of the growing pace of construction in Khorezm region - building of housing, hotels and facilities - to form orders for the products of the enterprises and localize new types of products.
A training center for designers and technologists has also been set up in the small industrial zone, bringing in qualified specialists from Türkiye.
The President discussed with them the issues of improving the quality of production and qualification of young people in this sphere.
It is planned that the products manufactured here will be supplied to foreign markets as well. The export volume is expected to exceed $3 million.
Another important feature is attention to energy efficiency: solar panels have been installed at all enterprises.
The Head of State inspected the samples of products presented in the showroom and praised their quality and design.
In general, over 300 enterprises are engaged in furniture production in Khorezm region. More than 200 entrepreneurs work individually, and over 1,3 thousand people are self-employed.