President of Uzbekistan holds a meeting on the issues of socio-economic development, jobs creation and poverty reduction in Surkhandarya region
December 24, 2025. 16:18 • 3 min
ТASHKENT, December 24. /Dunyo IA/. Today, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of socio-economic development, jobs creation and poverty reduction in Surkhandarya region, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, thanks to the conditions created and the preferences provided, over the past eight years the region has attracted $3 billion of foreign investment, and about 4 thousand industrial enterprises have been launched. It’s expected that the volume of industry will double and reach 17,2 trillion soums this year. Such new sectors have been created in the region, including manufacturing footwear, jewelry, construction materials and pharmaceuticals.
The good results have also been achieved in poverty reduction. According to estimates, 126 thousand of families will be lifted out of poverty this year, and the poverty level will decrease from 9,3 to 5,6 percent. The issue of drinking water has been fully resolved for 2 million people living in Sherabad, Baysun, Bandikhan, Muzrabat, Altynsay, Angor, Jarkurgan and Denau districts through the pipeline project from Topalang water reservoir.
Despite this, possessing rich natural resources and developed infrastructure, Surkhandarya region lags behind several regions in industry and agriculture, services and tourism. In particular, the volume of industrial output in the region is 1,5 times less than in Syrdarya region, 1,8 times less than in Djizzakh region, and 2 times less than in Khorezm region.
The export of fruits and vegetables also is also inferior to similar indicators of Samarkand, Tashkent, Fergana and Khorezm. It was noted that the deposits of natural resources of the region are estimated at $500 billion, however even 10 percent of this potential hasn’t been utilized.
In this regard, an objective was set to transform the region into the one with the most dynamic growth of investments, jobs, residents’ revenue and export.
The meeting highlighted the need to launch new projects next year based on the 114 deposits of natural resources identified in the region. Plans were outlined to start the implementation on their basis of 91 projects worth $3,2 billion, among which projects worth $2 billion must be launched already next year.
Moreover, 175 billion soums will be allocated for the infrastructure of driver initiatives, 36 projects worth 1 trillion 200 billion soums will be implemented at their expense and 9 thousand jobs will be created.
During the discussion of tasks in the sphere of tourism, it was noted that there are 47 hotels in the region, 4-star and 5-star, as well as brand hotels are absent. The necessity was emphasized to fully utilize the opportunities of the areas with high tourism potential, including Baysun, Sangardak and Omonkhon, increase the number of hotels, organize new touristic destinations and facilities.
It was noted that 60 percent of the production of fruits and vegetables in agriculture accounts for Denau, Sherabad, Kumkurgan, Jarkurgan, Muzrabat and Saryosiyo districts. A task was set to develop specific projects for the increase of export also in Angor, Kizirik, Termez and Uzun, as well as other specialized districts.
During the meeting, khokim of Surkhandarya region presented his plans on utilizing these and other opportunities.
The Head of our State also gave instructions regarding modernization of roads, construction of residential buildings and improvement of social infrastructure in the region.