Presidents of Central Asia and Azerbaijan attend opening of the “Baku” Hotel on the shores of Lake Issyk-Kul
July 31, 2026. 17:58 • 59 sec
ТАSHKENT, July 31. /Dunyo IA/.  Today, as part of the program of the informal Consultative Meeting, heads of state of Central Asia and Azerbaijan attended the grand opening ceremony of the new five-star Baku Hotel on the shores of Lake Issyk-Kul, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Leaders toured the modern hotel complex and reviewed the facilities for recreation and for hosting international events.
The hotel occupies a 17.2-hectare site and features a seven-story building with a total area of approximately 30,000 square meters and more than 120 rooms, as well as a swimming pool, a water park and sports and recreational facilities.