May 09, 2026. 10:50 • 2 min
ТАSHKENT, May 9. /Dunyo IA/.   On May 8, as part of the program of events, a meeting between President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin took place in Moscow, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, at the beginning of the conversation, the heads of the two states exchanged warm congratulations on the occasion of the 81st anniversary of Victory.
The parties reviewed issues related to expanding and strengthening a comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia, in the context of implementing agreements reached during prior high-level contacts.
Satisfaction was expressed regarding the steady growth in trade volumes and the successful implementation of projects across industry, energy, metallurgy and other sectors.
The importance of taking coordinated measures to maintain the momentum of trade turnover, accelerate cooperation projects in priority sectors, and continue active contacts at the regional level was emphasized.