Leaders of Uzbekistan and Serbia elevate bilateral relations to a new level
ТАSHKENT, September 8. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Serbia Aleksandar Vučić held talks at the Palace of Serbia, first in a “one-on-one” format and then with the participation of the official delegations, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, talks focused on key issues related to the further development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Serbia.
At the beginning of the meeting, the President of Uzbekistan thanked the Serbian leader for the warm welcome and hospitality, emphasizing that the first visit by the President of Uzbekistan to Belgrade will go down in history as the beginning of a new stage in relations between the two countries.
The sides noted with deep satisfaction the growing momentum in political dialogue, interparliamentary ties, trade and economic cooperation, as well as business and humanitarian exchanges. They emphasized that the opening of diplomatic missions and the establishment of an interparliamentary forum will contribute to further deepening bilateral relations.
Trade, economic and investment cooperation is becoming a solid foundation for bilateral relations. Since the beginning of the year, a series of economic events involving high-level delegations has been successfully held.
Yesterday, the first meeting of the Intergovernmental Commission was held. Today, an Uzbekistan–Serbia business forum will take place with the participation of representatives of leading companies from both countries.
Particular attention was paid to increasing bilateral trade, primarily by expanding supplies of in-demand goods. In this regard, the sides emphasized the importance of developing and adopting a Free Trade Agreement, establishing cooperation in the field of standardization, and organizing reciprocal exhibitions.
They also noted that Uzbekistan will actively participate in the international EXPO 2027 exhibition in Belgrade with a national pavilion.
The sides discussed the implementation of new joint projects in priority areas such as transport and logistics, light and food industries, agriculture, pharmaceuticals, medicine, and the digital economy. They also highlighted the significant potential for industrial cooperation in the production of automotive components, equipment, electrical engineering and electronics.
To ensure the effective implementation of all agreements, a joint Action Plan for the Development of Industrial Partnership for 2026–2028 has been adopted.
Leaders emphasized the importance of further developing interregional cooperation. They welcomed the establishment of direct ties between the Samarkand region and Vojvodina, as well as between the cities of Samarkand and Novi Sad.
In the humanitarian sphere, initiatives were put forward to expand cooperation in education, culture, sports, and tourism. The sides agreed to hold Culture Days, joint film, theatre, and music festivals, as well as to develop direct contacts between sports federations.
Special attention was paid to organized labour migration. The Serbian side expressed strong interest in establishing systematic cooperation in this area. The sides welcomed the adoption of an agreement on mobility and labour migration during the visit.
Leaders also held a thorough exchange of views on regional and international issues, including mutual support within multilateral forums.
A comprehensive “roadmap” will be adopted to ensure the timely and effective implementation of the agreements reached, as well as the decisions and agreements adopted.