Latvia Allocates an Additional 6,000 International Road Freight Permits to Uzbekistan for 2026
RIGA, July 15. /Dunyo IA/. The next meeting of the Joint Commission on International Road Freight Transport between the Ministry of Transport of Uzbekistan and Ministry of Transport of Latvia took place in the Latvian capital, reports Dunyo IA correspondent.
Uzbek delegation was led by Mirnosir Yusupov, Head of the International Transport Analysis Department of the Ministry of Transport and the Latvian delegation by Tālivaldis Vectirāns, Diretor of the Board of the Road Transport Department.
During the meeting, parties discussed the current state of cooperation between the two countries in the field of international road freight transport, as well as prospects for its further development. In particular, an exchange of views took place on the issues of increasing the volumes of bilateral and transit transport, creating favourable conditions for carriers, improving the permit exchange system, increasing the efficiency of logistics chains and diversifying cargo flows in the European direction.
Following the negotiations, parties reached an agreement on allocating an additional 6,000 permits for international road freight transport for 2026 to the Uzbek side, taking into account the needs of national carriers of Uzbekistan. It was noted that this decision will contribute to expanding the opportunities for Uzbek carriers to access the European market, intensifying trade and economic ties between the two countries, as well as further increasing transit transport volumes.
Upon completion of the Joint Commission meeting, a protocol was signed, and an agreement was reached to continue joint work on implementing the adopted decisions and agreements reached.