The New York Times: Bukhara is a must-visit destination in 2025
WASHINGTON, January 8. /Dunyo IA/. Bukhara has been featured in the "52 Places to Go in 2025" guide, published by the prestigious American newspaper The New York Times, reports Dunyo IA correspondent.
The guide highlights the inaugural Bukhara Biennial, scheduled to take place from September 5 to November 20, 2025, in the historic district of Bukhara. This event, dedicated to contemporary art, will feature participation from both international and Uzbek artists.
It is reported that Bukhara is a UNESCO World Heritage site, for its artisans, poets, and Sufi heritage. The biennial will showcase works by a range of noted global artists — including the British sculptor Antony Gormley, the Egyptian American culinary artist Laila Gohar and the avant-garde Indian performer Himali Singh Soin.
It is noted that the area hosting the biennial is also home to restored inns styled as caravanserais, religious schools, and other centuries-old gems of Islamic architecture.
The authors of the guide particularly emphasizes that traveling in Uzbekistan has become more convenient than ever, thanks to the launch of two national airlines, "Silk Avia" and "Air Samarkand", in the past year.